مقاله ها

آموزش ساخت زیورآلات رزینی در خانه

ساخت زیورآلات رزینی در خانه، بسیار ساده و سرگرم کننده است. تنها کافیست کمی وقت و خلاقیت به خرج دهید، چندبار تمرین کنید تا در نهایت بتوانید بهترین نمونه‌ها را در کوتاه‌ترین زمان درست کنید. ما در اینجا همه فوت و فن کار را به شما آموزش خواهیم داد.
با کمی صبر و خلاقیت، می‌توانید نحوه ساخت زیورآلات رزینی در خانه را یاد بگیرید. تجربه‌ای با طرح‌ها و ایده‌های متنوع و منحصر بفرد، برای ایجاد اکسسوری‌هایی که سبک شخصی و سلیقه‌ی خاص شما را به نمایش می‌گذارند. در ادامه ساخت زیورآلات رزینی در خانه به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش داده شده است.

آماده شدن برای ساخت زیورآلات رزینی در خانه

 • فضای کاری خود را آماده کنید. کل میز یا فضای کارتان را با کاغذ مومی پوشش دهید. قطرات رزین به سختی پاک می‌شوند؛ بنابراین بهتر است با پوشاندن میز از این مشکل پیشگیری کنید. شما همچنین باید با پوشیدن دستکش و عینک ایمنی، از خودتان نیز محافظت کنید.
 • همواره در محیطی با تهویه مناسب کار کنید. پنجره‌ها را باز بگذارید و پنکه یا هواکش را روشن کنید تا گاز‌های سمی وارد بدنتان نشود. اگر دچار مشکلات تنفسی هستید، بهتر است از یک ماسک مخصوص برای فیلتر کردن هوا استفاده کنید.

 

 • لوازم جزئی مورد نیاز برای تزئینات خود را تهیه کنید. شما می‌توانید از اشیاء دوبعدی، یا سه بعدی که جزئیات بیشتری دارند استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که ترکیب و اجزای مورد نظرتان داخل قالب رزین جای می‌گیرد. ایده‌های محبوب این روز‌ها جواهرات یا اشیاء شکسته، گل، اکلیل یا حروف شفاف هستند. ممکن است برخی از این اشیاء به خوبی سایرین جواب ندهند. برای مثال، قطعات کریستالی درون رزین ناپدید می‌شوند.
 • روی لوازم تزئینی را با تاپ کت بپوشانید. هرآن چیزی را که می‌خواهید داخل رزین قرار دهید، با چسب ماد پاج (mod podge) بپوشانید؛ چسبی سفید رنگ که بعد از خشک شدن شفاف می‌شود. این کار باعث می‌شود که لوازم تزئینی شما رنگشان را از دست ندهند و همچنین در اطراف آن‌ها حباب تشکیل نشود. ترکیب کمی چسب چوب و آب نیز همین کار را برای شما می‌کند.
 • بررسی کنید هر شیئی را که می‌خواهید درون قالب رزین قرار دهید، در قالب به خوبی جای گیرد. در صورت امکان می‌توانید با قیچی یا سمباده، اندازه را به شکل دلخواه تغییر دهید.

 

 • قالب کار خود را مشخص کنید. یا از قالب‌های سیلیکونی برای شکل دهی استفاده کنید و یا به طور مستقیم، اکسسوری خود را درون قالب نهایی‌اش درست کنید. مزیت قالب نهایی این است که شما بعد از خشک شدن رزین، دیگر لازم نیست آن را از قالب سیلیکونی جدا کرده و درون قالب جای دهید.
 • اگر تصمیم گرفتید که از قالب‌های سیلیکونی استفاده کنید، لازم است قالب را با اسپری مخصوص پوشش دهید تا رزین بعد از خشک شدن به آسانی جدا شود. اما اگر قرار است کار را در قالب نهایی فلزی یا هر جنس دیگری انجام دهید، دیگر نیاز به این اسپری ندارید.
 • در صورتی که قالب مورد استفاده‌تان، تنها یک حلقه است، از یک طرف با چسب نواری، یک کفی برای آن درست کنید، تا رزین از داخل آن نشت نکند. خوب دقت کنید که هیچگونه راه نفوذی به بیرون وجود نداشته باشد.

 

 

آماده کردن رزین برای ساخت زیورآلات

 • رزین مناسب ساخت زیورآلات انتخاب کنید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، از رزین پلی اورتان استفاده کنید چرا که این نوع رزین، برخلاف رزین‌های پلی استر، پس از خشک شدن شفاف شده و برای ساخت زیورآلات بسیار مناسب است.
 • رزین و کاتالیزور را همراه با بطری‌هایشان درون آب داغ قرار دهید. یک قابلمه را پر از آب داغ کنید و بطری‌ها را داخل آن بگذارید تا رزین به صورت مایع درآید. دقت داشته باشید که قابلمه نباید روی شعله باشد تا آب به جوش آید.
 • رزین و کاتالیزور را به میزان مساوی ترکیب کنید. این دو ماده را با استفاده از یک پیمانه پلاستیکی به اندازه‌های مساوی تقسیم کنید و با قاشقی چوبی به مدت دو دقیقه ترکیب را هم بزنید. قبل از این کار حتما برچسب روی محصولات را بخوانید تا کار را به درستی انجام دهید.
 • بهتر است برای جلوگیری از هدر رفت، تنها به میزان مورد نیاز، محلول آماده کنید تا در نهایت مجبور نباشید مقدار اضافه را دور بریزید. محلول را خیلی آرام هم بزنید تا حباب‌های هوا، درون مایع حبس نشوند.
 • اگر مایلید، رنگ به ترکیب رزین اضافه کنید. اگر می‌خواهید یک اکسسوری رزین رنگی درست کنید، اینجا وقت آن است که رنگ را اضافه کنید. از رنگ‌های مایع استفاده کنید و قطره قطره آن را به محلول اضافه کرده و هربار محلول را هم بزنید و نتیجه را بررسی کنید.

 

قالب گیری جواهرات رزینی

 • محلول را درون قالب بریزید. این کار را به آرامی انجام دهید تا از گیر افتادن هوا درون محلول و تولید حباب جلوگیری شود.
 • سپس می‌توانید با استفاده از یک سشوار، به فاصله ۱۰ سانتی متری از سطح قالب، حباب‌های هوا را از بین ببرید. با این کار حباب‌ها روی سطح می‌آیند و می‌ترکند.
 • قالب را تا نیمه پر کنید چرا که در مراحل بعدی، بعد از خشک شدن این لایه، یک لایه‌ی دیگر به آن اضافه خواهید کرد.
 • قبل از قرار دادن تزئینات سنگین، اجازه دهید رزین سفت شود. حدود ۱۵ دقیقه زمان دهید تا رزین خودش را بگیرد. سپس به آرامی قطعه‌ی تزئینی خود را روی رزین بگذارید. قسمت زیرین رزین که در تماس با قالب است، روی کار شما خواهد بود؛ بنابراین با توجه به این موضوع شی را به درستی قرار دهید.
 • حال، روی شیء یک لایه دیگر رزین بریزید، به میزانی که قالب پر شود. ممکن است بعد از این مرحله لازم باشد با استفاده از یک خلال دندان، شیء تزئینی را جابجا کنید تا دوباره سر جای خود قرار بگیرد. اگر تمایل دارید که از اکلیل استفاده کنید، باید آن را در این مرحله اضافه کنید؛ و در نهایت دومرتبه با استفاده از سشوار، حباب‌های هوا را از بین ببرید.
 • روی قالب یک سرپوش قرار دهید. برای اینکه گردو غبار روی زیورآلات رزینی‌تان ننشیند، با یک تکه پارچه، توری یا ظرف، روی قالب را بپوشانید.
 • اجازه دهید رزین خشک شود و سپس آن را از قالب جدا کنید. اگر فکر می‌کنید هنوز رزین نرم است، می‌توانید آن را به مدت ۱۰ دقیقه درون فریزر قرار دهید.

 

 

آماده کردن زیورآلات رزینی برای استفاده

 • با استفاده از حلقه‌ها و قطعات فلزی مخصوص اکسسوری‌ها می‌توانید قطعات زیورآلات را آماده‌ی استفاده کنید. این قطعات و بست‌ها از جنس فلز هستند؛ بنابراین می‌توانید آن‌ها را داغ کنید و سپس درون زیورآلات فرو کنید تا بتوانید آن‌ها را آویزان کنید.
 • برای مثال با استفاده از یک عصایی، می‌توانید حلقه، بند، سنجاق یا هر چیز دیگر را به قطعه رزینی خود اضافه کنید و از آن به عنوان گوشواره، گردنبند یا دستبند استفاده نمایید.

منبع: وبسایت ستاره

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.